Multiple Choice
Beth has $20 to spend on apples and bananas.Apples cost $3 per kilogram and bananas cost $2 per kilogram.Using A to represent the quantity of apples and B to represent the quantity of bananas,Beth's budget constraint can be written as
A) 20 = 2A + 3B.
B) 20 = 3A - 2B.
C) 3A = 20 + 2B.
D) 20 = 3A + 2B.
E) 3B = 2A - 20.
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q162: If the demand curve for beets is
Q163: Refer to the indifference curve in the