Yallow, Inc. manufactures teddy bears and dolls. Currently, Yallow makes 2,000 teddy bears each month. Each teddy bear uses $2.00 in direct materials and $0.50 in direct labor. Yallow uses two activities in manufacturing the teddy bears: Sewing and Processing. The cost associated with Sewing is $15,000 a month, allocated on the basis of direct labor hours. The cost associated with Processing is $10,000 a month, allocated on the basis of batches. The activity drivers are used as follows: Teddy Bears
Dolls
Direct labor hours
200
200
Batches
35
65
What is the total manufacturing cost for one teddy bear?
A) $2.50
B) $4.50
C) $7.00
D) $8.00
Correct Answer:
Verified
Q63: Sherman,Inc.manufactures chainsaws that sell for $58.Each chainsaw
Q66: Hadley,Inc.manufactures a product that uses $15 in
Q69: Calverton,Inc.produces two different products (Standard and Luxury)using
Q70: Jackson,Inc.produces two different products (Product 5 and
Q71: Pima,Inc.manufactures calculators that sell for $40 each.Each
Q75: Volume-based cost systems tend to:
A) Under-cost low-volume
Q76: Parker Woodworks manufactures baseball bats and wooden
Q78: Calverton,Inc.produces two different products (Standard and Luxury)using
Q80: Cottonwood,Inc.produces two different products (Standard and Luxury)using
Q98: When a traditional,volume-based costing system is used,which
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents