Solved

-Complete Table 19

Question 57

Multiple Choice

  -Complete Table 19.3 .Assume the price of cola is $8 per unit and the price of pretzels is $4 per unit.  Refer to Table 19.3.If Michael has $28 dollars to spend,why will three colas and four pretzels not be optimal? A) This combination has less total utility. B) This combination is affordable but does not maximize utility. C) This combination is not affordable.
-Complete Table 19.3 .Assume the price of cola is $8 per unit and the price of pretzels is $4 per unit. Refer to Table 19.3.If Michael has $28 dollars to spend,why will three colas and four pretzels not be optimal?


A) This combination has less total utility.
B) This combination is affordable but does not maximize utility.
C) This combination is not affordable.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents