Multiple Choice
-Use the indifference curves and the budget lines in Figure 19.3 to answer the indicated question.Assume the price of Y is $1 per unit.If the price per unit of good X is $1,the consumer would maximize utility by consuming
A) 25 units of Y.
B) 21 units of Y.
C) 15 units of Y.
Correct Answer:
Verified
Related Questions