Henry Sweet Co.currently makes 6" candy sticks that it sells for $0.20 each.Henry can make 12" candy sticks out of two 6" candy sticks by melting them together,which costs an additional $0.03 per 12" stick.Henry can sell the 12" sticks for $0.45.Henry has enough capacity to make 10,000 6" candy sticks per month,and enough demand to sell all the candy sticks it can manufacture,whether 6" or 12".Should Henry sell 6" or 12" candy sticks,and how much additional profit will its decision bring in per month?
A) Sell 6" sticks,additional $100
B) Sell 6" sticks,additional $250
C) Sell 12" sticks,additional $100
D) Sell 12" sticks,additional $250
Correct Answer:
Verified
Q76: Davenport Inc.has two divisions,Howard and Jones.Following is
Q77: Manor,Inc.currently manufactures 1,000 subcomponents per month in
Q78: Market Inc.has two divisions,Talbot and Heather.Following is
Q79: Which of the following types of decisions
Q80: Clay Inc.has two divisions,Myrtle and Laurel.Following is
Q82: Which of the following types of decisions
Q83: Which of the following is not relevant
Q84: Spencer Inc.manufactures a product that costs $36
Q85: It costs Elmwood,Inc.$78 per unit to manufacture
Q86: It costs Glenwood,Inc.$70 per unit to manufacture
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents