Solved

Lauren Buys Five Lattes Per Month When the Price Is

Question 36

Multiple Choice

Lauren buys five lattes per month when the price is $4.00 each and seven lattes per month when the price is $3.50. What has Lauren demonstrated?


A) law of price
B) law of supply
C) actions of an irrational consumer
D) law of demand

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents