Solved

 Toffee (bars) Cashews (bags) \text { Toffee (bars) \quad Cashews (bags) }  TABLE 6- 1\text { TABLE 6- } 1

Question 109

Multiple Choice

 Toffee (bars)  Cashews (bags)  \text { Toffee (bars) \quad Cashews (bags) }
 Units  Marginal  Utility  Total  Utility  Marginal  Total  Utility  Utility 1101012122818102235237294326534512723660271377027027\begin{array}{|l|l|l|l|l|}\hline \text { Units } & \begin{array}{l}\text { Marginal } \\\text { Utility }\end{array} & \begin{array}{l}\text { Total } \\\text { Utility }\end{array} & \text { Marginal } & \text { Total } \\&&& \text { Utility } & \text { Utility } \\\hline 1 & 10 & 10 & 12 & 12 \\\hline 2 & 8 & 18 & 10 & 22 \\\hline 3 & 5 & 23 & 7 & 29 \\\hline 4 & 3 & 26 & 5 & 34 \\\hline 5 & 1 & 27 & 2 & 36 \\\hline 6 & 0 & 27 & 1 & 37 \\\hline 7 & 0 & 27 & 0 & 27 \\\hline\end{array}
 TABLE 6- 1\text { TABLE 6- } 1
-Refer to Table 6- 1. If the price of toffee bars is $1 each, bags of cashews are $2 each, and this consumer has $7 per week to spend on these two snacks, how many of each will he/she purchase to maximize utility?


A) 2 toffee bars and 2 bags of cashews.
B) 7 toffee bars and 0 bags of cashews.
C) 0 toffee bars and 3 bags of cashews.
D) 1 toffee bars and 3 bags of cashews.
E) 3 toffee bars and 2 bags of cashews.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents