Solved

Citrus Ltd What Are the Variable Costs Per Unit for a and Direct

Question 192

Multiple Choice

Citrus Ltd. produces 2 products A and B, each requiring direct material and labour. Total labour available is 200 hours, and 300 pounds of material. Each unit of A sells for $10, and B sells for $15. Given the following linear programming information:  Maximise: $4 A+$5Y Subject to: 3 A+1 B?2002 A+2 B?300\begin{array} { l l } \text { Maximise: } & \$ 4 \mathrm {~A} + \$ 5 \mathrm { Y } \\\text { Subject to: } & 3 \mathrm {~A} + 1 \mathrm {~B} ? 200 \\& 2 \mathrm {~A} + 2 \mathrm {~B} ? 300\end{array} What are the variable costs per unit for A and B?


A) $4 and $15
B) $14 and $19
C) $7 and $14
D) $6 and $10

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents