Multiple Choice
Refer to Table 5.15 to answer this question.Suppose that the price of an apple is $2 and the price of a banana is $1 and this consumer has $8 to spend.In order to maximize her total utility,how many of each should she purchase?
A) 1 apple and 6 bananas.
B) 2 apples and 4 bananas.
C) 3 apples and 2 bananas.
D) 4 apples.
E) 8 bananas.
Correct Answer:
Verified
Related Questions