The following is a list of various costs of producing T-shirts. Classify each cost as either a variable, fixed, or mixed cost for units produced and sold.
(a) Ink used for screen printing
(b) Warehouse rent of $8,000 per month plus $0.50 per square foot of storage used
(c) Thread
(d) Electricity costs of $0.038 per kilowatt-hour
(e) Janitorial costs of $4,000 per month
(f) Advertising costs of $12,000 per month
(g) Accounting salaries
(h) Color dyes for producing different colors of T-shirts
(i) Salary of the production supervisor
(j) Straight-line depreciation on sewing machines
(k) Salaries of internal pattern designers
(l) Hourly wages of sewing machine operators
(m) Property taxes on factory, building, and equipment
(n) Cotton and polyester cloth
(o) Maintenance costs with sewing machine company (the cost is $2,000 per year plus $0.001 for each machine hour of use.)
Correct Answer:
Verified
(b) mixed
(c) va...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q165: Beemer's sales are $400,000, variable costs are
Q167: Given the following information:
Variable cost per unit
Q168: Rusty Co. sells two products, X and
Q171: Rusty Co. sells two products, X and
Q172: Penny Company sells 25,000 units at $59
Q174: Copper Hill Inc. manufactures laser printers within
Q175: The cost graphs in the illustration below
Q177: Global Publishers has collected the following data
Q192:
(a) If Swannanoa Company's budgeted sales are
Q195: Gladstorm Enterprises sells a product for $60
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents