Solved

Pane Corp Manufactures and Sells a Nutrition Drink for Children

Question 217

Essay

Pane Corp. manufactures and sells a nutrition drink for children. It wants to develop a standard cost per gallon. The following are required for production of a 100 gallon batch:
1960 ounces of lime Kool-Drink at $.12 per ounce
40 pounds of granulated sugar at $.60 per pound
63 kiwi fruit at $.50 each
100 protein tablets at $.90 each
4000 ounces of water at $.003 per ounce
Pane estimates that 2% of the lime Kool-Drink is wasted 20% of the sugar is lost and 10% of the kiwis cannot be used.
Instructions
Compute the standard cost of the ingredients for one gallon of the nutrition drink.

Correct Answer:

verifed

Verified

None...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents