Grace consumes two goods: iced tea and spaghetti. The price of iced tea is $2 per bottle. Her income is $500 per month. Grace spends all her income each month. She purchases 50 bottles of iced tea and 100 servings of spaghetti. What is the price of a serving of spaghetti?
A) $10
B) $5
C) $4
D) $2
Correct Answer:
Verified
Q119: When a consumer spends less time enjoying
Q121: A family on a trip budgets $800
Q478: Suppose a consumer spends her income on
Q479: Suppose the only two goods that Charlie
Q481: Fiona uses all of her income to
Q482: Bill consumes two goods: iced tea and
Q485: Suppose a consumer consumes two goods, X
Q486: The theory of consumer choice most closely
Q487: Just as the theory of the competitive
Q488: Suppose Raul has budgeted $100 of his
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents