NF Toy Company is unsure of whether to sell its product assembled or unassembled. The unit cost of the unassembled product is $30 and NF Toy would sell it for $65. The cost to assemble the product is estimated at $21 per unit and the company believes the market would support a price of $85 on the assembled unit. What decision should NF Toy make?
A) Sell before assembly, the company will be better off by $1 per unit.
B) Sell before assembly, the company will be better off by $20 per unit.
C) Process further, the company will be better off by $29 per unit.
D) Process further, the company will be better off by $14 per unit.
Correct Answer:
Verified
Q65: Ruth Company produces 1,000 units of a
Q66: Tex's Manufacturing Company can make 100 units
Q67: The opportunity cost of an alternate course
Q69: Which decision will involve no incremental revenues?
A)
Q70: Ruth Company produces 1,000 units of a
Q71: Crigui Music produces 60,000 CDs on which
Q72: Fornelli, Inc. can produce 100 units of
Q73: Opportunity cost is usually
A) a standard cost.
B)
Q73: Martin Company incurred the following costs for
Q74: An opportunity cost
A) should be initially recorded
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents