The per-unit standards for direct materials are 2 gallons at $4 per gallon. Last month, 2,800 gallons of direct materials that actually cost $10,600 were used to produce 1,500 units of product. The direct materials quantity variance for last month was
A) $800 favorable.
B) $600 favorable.
C) $800 unfavorable.
D) $1,400 unfavorable.
Correct Answer:
Verified
Q56: Which of the following statements about standard
Q59: Standard costs
A) may show past cost experience.
B)
Q61: A company developed the following per-unit standards
Q64: The purchasing agent of the Aldrich Company
Q66: The direct materials quantity standard would not
Q76: A manufacturing company would include setup and
Q92: The total materials variance is equal to
Q96: A favorable variance
A) is an indication that
Q97: Which one of the following statements is
Q100: If actual direct materials costs are greater
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents