ToolTime has a standard of 1.5 pounds of materials per unit, at $4 per pound. In producing 2,000 units, ToolTime used 3,100 pounds of materials at a total cost of $12,090. ToolTime's materials price variance is
A) $90 U.
B) $310 F.
C) $400 F.
D) $700 F.
Correct Answer:
Verified
Q112: The standard direct labor cost for producing
Q113: A company purchases 15,000 pounds of materials.
Q114: The per-unit standards for direct labor are
Q115: ToolTime has a standard of 1.5 pounds
Q116: A company uses 40,000 gallons of materials
Q118: ToolTime has a standard of 2 hours
Q119: ToolTime has a standard of 1.5 pounds
Q120: Finney Co. manufactures a product requiring two
Q148: Debit balances in variance accounts represent
A) unfavorable
Q171: Which of the following statements about overhead
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents