Solved

Calculate the Total Number of Units Available for Sale and the Cost

Question 44

Essay

Calculate the total number of units available for sale and the cost of goods available for sale from the inventory of peat moss for D.J.'s Nurseries:  D.J.’s Nurseries Peat Moss Inventory \begin{array}{llcc} \text { D.J.'s Nurseries } & \\ \text {Peat Moss Inventory } &\\\end{array}

 Date  Units  Cost per Unit  Total Cost  Beginning Inventory, January 1200$11.46 Purchase, March 10160$11.70 Purchase, May 16 180$12.10 Purchase, October 8250$12.50 Purchase, December 6 150$12.40\begin{array}{llll}\text { Date } & \text { Units } & \text { Cost per Unit } & \text { Total Cost } \\\hline \text { Beginning Inventory, January } 1 & 200 & \$ 11.46 \\\text { Purchase, March } 10 & 160 & \$ 11.70 \\\text { Purchase, May 16 } & 180 & \$ 12.10 \\\text { Purchase, October } 8 & 250 & \$ 12.50 \\\text { Purchase, December 6 } & 150 & \$ 12.40\end{array}
A)Total units available: _______
B)Cost of goods available for sale: _______

Correct Answer:

verifed

Verified

$2,292.00
$1,872.00
$2,178.00
...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents