Students at a cooking class are planning a pasta supper. Pasta sells for $1.39 per 16-ounce box. The average adult serving is ounces and the average child eats ounces. How many boxes will have to be purchased in order to serve 84 adults and 61 children?
Correct Answer:
Verified
Q93: A railroad cargo car has a
Q94: Genaron, Inc., stock is selling at
Q95: The cost of copier paper is
Q96: A vat holds 2,520 quarts of
Q97: On a recent trip, Selma Foxey filled
Q99: Last week Pat ran a 5-kilometer race
Q100: Page's Produce Company is shipping 1,968 bushels
Q101: Rounding $53.5637 to the nearest cent is
Q102: Rounding 4.49372 to the nearest whole number
Q103: Seventy-five and thirty-eight hundred-thousandths in number form
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents