Multiple Choice
Figure 21-14
-Refer to Figure 21-14. Suppose the price of good X is $8, the price of good Y is $10, and the consumer's income is $360. Then the consumer's optimal choice is to buy
A) 15 units of good X and 24 units of good Y.
B) 20 units of good X and 20 units of good Y.
C) 30 units of good X and 12 units of good Y.
D) 40 units of good X and 4 units of good Y.
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q191: The labor supply curve may have a
Q192: Figure 21-13 Q193: Assume that a college student purchases only Q194: Tyler consumes two goods, wheat and steak.