Multiple Choice
At Mike's Bakery, the cost of making one croissant is $1.50. If Mike sells 20 croissants and gains producer surplus of $40.00, then Mike must be selling his croissants for
A) $1.50 each.
B) $2.00 each.
C) $3.50 each.
D) $30.00 each.
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q158: If the cost of producing chairs decreases
Q159: If the price a consumer pays for
Q160: What happens to consumer surplus in the