Solve.
-A grain dealer sold to one customer 5 bushels of wheat, 2 of corn, and 3 of rye, for $20.80; to another, 2 of wheat, 3 of corn, and 5 of rye, for $20.80; and to a third, 3 of wheat, 5 of corn, and 2 of rye, for $20.80. What was the Price per bushel for corn?
A) $2.08
B) $2.00
C) $2.40
D) $1.50
Correct Answer:
Verified
Q99: Solve.
-An express and local train leave GraysLake
Q100: Solve.
-John and Tony start from GraysLake
Q101: Solve.
-The sum of a student's three scores
Q102: Solve.
-Jane wants to buy a photocopier. The
Q103: Solve.
-A company makes 3 types of cable.
Q106: Solve.
-A $170,000 trust is to be invested
Q107: Solve.
-The sum of three numbers is 11.
Q108: Solve.
-A basketball fieldhouse seats 15,000. Courtside seats
Q109: Solve.
-In triangle ABC, the measure of angle
Q118: Solve.
-The sum of the ages of Art,
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents