Solved

Solve the Problem. -A College Charges $209 Per Unit for Tuition. If We

Question 495

Multiple Choice

Solve the problem.
-A college charges $209 per unit for tuition. If we let u represent the number of units that a student is taking, build a variable expression for the studentʹs tuition.


A) 209 + u
B) 209 ÷ u
C) u ÷ 209
D) 209u

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents