Solved

Gipple Corporation Makes a Product That Uses a Material with the Quantity

Question 64

Multiple Choice

Gipple Corporation makes a product that uses a material with the quantity standard of 9.2 grams per unit of output and the price standard of $7.90 per gram. In January the company produced 5,300 units using 26,770 grams of the direct material. During the month the company purchased 29,300 grams of the direct material at $8.00 per gram. The direct materials purchases variance is computed when the materials are purchased.The materials price variance for January is:


A) $4,876 Favorable
B) $2,930 Unfavorable
C) $4,876 Unfavorable
D) $2,930 Favorable

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents