Solly Corporation produces a product for national distribution. Standards for the product are:Materials: 12 ounces per unit at 60¢ per ounce.Labor: 2 hours per unit at $8 per hour.During the month of December, the company produced 1,000 units. Information for the month follows:Materials: 14,000 ounces purchased and used at a total cost of $7,700.Labor: 2,500 hours worked at a total cost of $20,625.The labor rate variance is:
A) $625 Unfavorable
B) $500 Favorable
C) $500 Unfavorable
D) $625 Favorable
Correct Answer:
Verified
Q92: Bulluck Corporation makes a product with the
Q93: Bumgardner Incorporated has provided the following data
Q94: Bulluck Corporation makes a product with the
Q95: Leonesio Corporation makes a product that uses
Q96: Solly Corporation produces a product for national
Q98: The following materials standards have been established
Q99: The Bowden Corporation makes a single product.
Q100: Leonesio Corporation makes a product that uses
Q101: Pippin Incorporated has provided the following data
Q102: Pippin Incorporated has provided the following data
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents