Ravena Labs., Incorporated makes a single product which has the following standards:Direct materials: 2.5 ounces at $20 per ounceDirect labor: 1.4 hours at $12.50 per hourVariable manufacturing overhead: 1.4 hours at 3.50 per hourVariable manufacturing overhead is applied on the basis of standard direct labor-hours. The following data are available for October:3,750 units of compound were produced during the month.There was no beginning direct materials inventory.Direct materials purchased: 12,000 ounces for $225,000.The ending direct materials inventory was 2,000 ounces.Direct labor-hours worked: 5,600 hours at a cost of $67,200.Variable manufacturing overhead costs incurred amounted to $18,200.Variable manufacturing overhead applied to products: $18,375.The materials price variance for October is:
A) $15,000 Unfavorable
B) $15,000 Favorable
C) $25,000 Unfavorable
D) $25,000 Favorable
Correct Answer:
Verified
Q100: Leonesio Corporation makes a product that uses
Q101: Pippin Incorporated has provided the following data
Q102: Pippin Incorporated has provided the following data
Q103: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q104: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q106: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q107: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q108: Dirickson Incorporated has provided the following data
Q109: Ravena Labs., Incorporated makes a single product
Q110: Pippin Incorporated has provided the following data
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents