Solved

-Suppose That You Consume Only Pizza, Which Costs $4 Per

Question 148

Multiple Choice

  -Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $20, which of the following consumption combinations will you choose? A)  5 slices of pizza and no Diet Pepsi B)  4 slices of pizza and 2 Diet Pepsis C)  3 slices of pizza and 4 Diet Pepsis D)  2 slice of pizza and 6 Diet Pepsis
-Suppose that you consume only pizza, which costs $4 per slice, and Diet Pepsi, which costs $2 each. The table above gives your utility from consuming these two goods. If your income is $20, which of the following consumption combinations will you choose?


A) 5 slices of pizza and no Diet Pepsi
B) 4 slices of pizza and 2 Diet Pepsis
C) 3 slices of pizza and 4 Diet Pepsis
D) 2 slice of pizza and 6 Diet Pepsis

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents