Curly Girl Manufacturing manufactures salon-quality hair dryers.Curly Girl applies overhead based on direct labor hours.The company's predetermined overhead rate was based on an estimated 480,000 direct labor hours and $1,728,000 estimated total overhead.During November, the company manufactured 22,400 hair dryers for Job CG12 and incurred the following costs:
What is the unit cost of the hair dryers produced in Job CG12?
A) $36.10
B) $42.40
C) $24.23
D) $42.75
Correct Answer:
Verified
Q122: River Girl Fly Fishing Shop applies overhead
Q123: The managers of Red Heart Draperies are
Q124: Terra Mesa Manufacturing uses a job order
Q125: When too much overhead cost is charged
Q126: When not enough overhead costs are charged
Q128: Spikes Sports Manufacturing Company uses a job
Q129: Mirada Manufacturing produces pumps for residential swimming
Q130: Terra Mesa Manufacturing uses a job order
Q131: Christy's Cup Cakes applies overhead based on
Q132: During November, Ironwood Manufacturing used 10,375 direct
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents