Solved

Suppose the Price of Is $20 Per Unit, the Price 1000=10A+20B1000 = 10 A + 20 B

Question 18

Multiple Choice

Suppose the price of is $20 per unit, the price of is $10 per unit, and the consumer's income is $1000 per month. The equation of the budget line is


A) 1000=10A+20B1000 = 10 A + 20 B
B) 1000=20A+10B1000 = 20 A + 10 B
C) 20 A=10 B20 \mathrm {~A} = 10 \mathrm {~B}
D) 1000=A+B1000 = A + B

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents