Solved

Solve. -A 12-Ounce Can of Tomato Soup Is Priced at $1.32

Question 247

Multiple Choice

Solve.
-A 12-ounce can of tomato soup is priced at $1.32. What is the unit price per ounce?


A) $0.11 per ounce
B) $0.13 per ounce
C) $15.84 per ounce
D) $1.21 per ounce

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents