Betty's Bakery bakes fresh bread every morning.Any bread not sold by the end of the day is thrown away.A loaf of bread costs Betty $2.00 to produce,and she prices loaves of bread at $3.50 per loaf.Suppose near the end of one day Betty still has 12 loaves of bread on hand.Which of the following is correct?
A) Betty should only sell the remaining bread for $3.50 per loaf since that is the regular price.
B) Betty should only sell the remaining bread for $2.00 per loaf or more since that is what the bread costs to make.
C) Betty should be willing to sell the remaining bread for any price above $0 per loaf since she will have to throw it away if she does not sell it for something.
D) Betty should just throw the bread away and change the price of her bread starting tomorrow to make sure she sells all of her bread each day.
Correct Answer:
Verified
Q105: DeShawn has spent $600 purchasing and repairing
Q106: Olivia was accepted by Northwestern and by
Q107: Your professor loves her work,teaching economics.She has
Q108: Rick buys a 1966 Mustang for $3,000,planning
Q109: It costs a company $35,000 to produce
Q111: You have eaten two bowls of ice
Q112: Kyle is planning to take a roadtrip.After
Q113: Suppose the cost of operating a 75
Q114: A bagel shop sells fresh baked bagels
Q115: A tax on gasoline encourages people to
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents