Which method of solving proportions is illustrated in the problem and solution below?
For the problem "Apples cost $2.50 for 2 pounds. How much will 9 pounds cost?" the solution process is:
Take the 2 pounds as a unit or "chunk."
Determine how much 8 pounds and 10 pounds would cost.
Determine how much the cost would be for halfway between 8 and 10 pounds.
A) using a multiples table
B) using a unit rate
C) using unitizing
D) using the cross-product algorithm
Correct Answer:
Verified
Q8: Determining the chance of rolling a prime
Q9: For children to reason proportionally, they must
Q10: The last proportion-solving strategy that students should
Q11: Which example below uses the meaning of
Q12: How could the following problem be solved
Q14: When teaching children about percents:
A)they must have
Q15: π is a famous ratio relationship determined
Q16: The state that Mr. Smith lives in
Q17: Which equation can be used to solve
Q18: All of the following are true about
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents