A(n) _____ is one that will produce the same amount, quality, and taste of each menu item each time it is prepared.
A) unit cost
B) standard recipe
C) yield percentage
D) edible portion
Correct Answer:
Verified
Q4: Total Cost = Yield * Unit Cost.
Q5: When the term _ is used, it
Q6: Find the food costs of each item.
Q7: _ are moneys spent to prepare any
Q8: It is important in any business venture
Q10: Wages refer to payment set for a
Q11: Labor costs are moneys spent to prepare
Q12: A downloaded recipe is one that will
Q13: Hourly rate * hours worked - overtime
Q14: Find the food costs of each item.
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents