The _____ represents what one serving of this particular item costs to prepare.
A) edible portion
B) yield percentage
C) standard recipe
D) unit cost
Correct Answer:
Verified
Q14: Find the food costs of each item.
Q15: A.P. (as purchased) amount purchased * Price
Q16: A standardized recipe represents what one serving
Q17: _ items are popular on a food
Q18: A payroll is a record of earnings
Q20: To calculate gross pay:
A) Salary * hours
Q21: The _ _ represents what one serving
Q22: The pay before any deductions are taken
Q23: When each item must be calculated individually
Q24: Match the following chapter terms with their
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents