A school needs to buy supplies for one of its classes. A box of pencils costs $1.50, a box of pens costs $2.40, and a notebook costs $0.90.
If the school wants to buy 5 boxes of pencils, 3 boxes of pens, and 12 notebooks, what will be the total cost of supplies?
A) $24.50
B) $25.70
C) $24.70
D) $25.50
Correct Answer:
Verified
Q144: A scientist believes that there are 953
Q145: 65.22 - 16.091 =
A)49.192
B)49.129
C)48.931
D)48.31
Q146: Selena is building a wall for her
Q147: How many milliliters are in 7 liters?
A)70,000
B)7,000
C)1,400
D)14,000
Q148: Subtract: 11/15 - 3/5 =
A)2/15
B)1/15
C)2/11
D)4/15
Q150: A patient is required to consume 2
Q151: Last Sunday, Jenifer gave birth to twins
Q152: Convert to military time: 10:45:10 P.M.
A)2245:10 hours
B)1845:10
Q153: What number in Arabic numerals is Roman
Q154: (7.83) (6.2) =
A)48.546
B)49.546
C)44.246
D)47.346
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents