Multiple Choice
A 17.6 lb bag of dog food is on sale for $9.99. Find its unit price to the nearest cent.
A) $0.56 per lb
B) $0.56 per oz
C) $0.57 per lb
D) $0.57 per oz
Correct Answer:
Verified
Related Questions
Q225: A proportion is an equation that states
Q226: Solve the equation. Q227: The pair of triangles are similar. Find Q228: Solve the equation. Q229: Solve the equation. Q231: The variable y varies inversely with x![]()
![]()
![]()