Apple juice is on sale for 2 for $6 for the 1.75 l size bottles. Orange juice is on sale for $3.59 for a 59 oz bottle. Find the unit price of each to the nearest cent. Change the unit price of apple juice to $ per oz. 1 liter is equivalent to 33.81 oz. Then decide which is a better buy.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q261: In a balloon the pressure of the
Q262: For a fixed distance the speed (
Q263: The 8 oz tub of deli lunch
Q264: Solve the proportion. Q265: A street light pole casts a shadow Q266: The gross amount of your weekly paycheck
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents