Solved

Apple Juice Is on Sale for 2 for $6 for the 1.75

Question 269

Essay

Apple juice is on sale for 2 for $6 for the 1.75 l size bottles. Orange juice is on sale for $3.59 for a 59 oz bottle. Find the unit price of each to the nearest cent. Change the unit price of apple juice to $ per oz. 1 liter is equivalent to 33.81 oz. Then decide which is a better buy.

Correct Answer:

verifed

Verified

$1.71 per liter for apple juic...

View Answer

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents