Find the number of units made during a week when the total cost was $39,000, the cost per unit was $9, and the fixed costs were $3000. Use the formula T = U · N + F , where T is the total cost, U is the cost per unit, N is the number of units made, and F is the fixed cost.
A) 39,333 units
B) 27,000 units
C) 12,000 units
D) 4375 units
E) 4000 units
Correct Answer:
Verified
Q40: Hester wants to spend no more than
Q41: Solve the following linear equation.
Q42: Solve the following linear inequality.
Q43: Solve the following linear inequality.
Q44: Find the Celsius temperature when the Fahrenheit
Q46: Mark and Anthony run a catering business.
Q47: Julio, a sales executive, averages 29 mi/gal
Q48: The value of an investment in a
Q49: Solve the following linear inequality.
Q50: Solv e the following linear inequality.
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents