Find the unit price (in dollars per ounce) if a 1-pound, 14-ounce loaf of bread costs $1.80.
A) $0.08 per ounce
B) $0.13 per ounce
C) $0.09 per ounce
D) $0.06 per ounce
E) $0.11 per ounce
Correct Answer:
Verified
Q39: 2.7 is what percent of 482? Round
Q40: Solve the linear equation
Q41: A shoe store sells a pair of
Q42: If a product has a cost
Q43: The floor of a rectangular room
Q45: Solve the proportion
Q46: A tractor uses 6 gallons of diesel
Q47: Approximately 12% of the students enrolled at
Q48: Which is a better buy, a four
Q49: Use cross-multiplication to solve the equation
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents