TP makes wedding cakes that are sold to specialist retail outlets which decorate the cakes according to the customers' specific requirements. The standard cost per unit of its most popular cake is as follows: 11ec37eb_8ba8_5690_97b9_754834df169f__00 The general market prices at the time of purchase for Ingredient A and Ingredient B were $23 per kg and $20 per kg respectively. TP operates a JIT purchasing system for ingredients and a JIT production system; therefore, there was no inventory during the period. Prepare a statement which reconciles the flexed budget material cost and the actual material cost. Your statement should include the material price planning variances, and the operational variances including material price, material mix and material yield. What was the material price planning variance for ingredient A?
A) The Material price planning variance - Ingredient A was $73 000 F
B) The Material price planning variance - Ingredient A was $72 000 F
C) The Material price planning variance - Ingredient A was $71 000 F
D) The Material price planning variance - Ingredient A was $75 000 F
Correct Answer:
Verified
Q13: A medium-sized manufacturing company, which operates in
Q14: JRL manufactures two products from different combinations
Q15: GH manufactures a product using skilled labour
Q16: A company has to choose between three
Q17: GH manufactures a product using skilled labour
Q19: RFT, an engineering company, has been asked
Q20: The term 'budgetary slack' refers to the:
A)
Q21: Explain how probability analysis could be used
Q22: LM operates a parcel delivery service. Last
Q23: A company produces a product that requires
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents