Solved

The Prices Per Pound of Apples, Pears, and Grapes Are

Question 162

Multiple Choice

The prices per pound of apples, pears, and grapes are $1.50, $2, and $2.50, respectively. Clara's marginal utils for the last pound bought of each is 30 MU for apples, 35 MU for pears, and 60 MU for grapes. If Clarissa wants to maximize utility out of her limited budget for fruit, she should buy


A) apples, pears, and grapes in the same amounts.
B) more apples and fewer grapes.
C) more pears and fewer grapes.
D) more grapes and fewer pears.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents