Solved

Kelly Company Gathered the Following Information for 2009 What Is the Actual Quantity Used Per Unit for Product

Question 42

Multiple Choice

Kelly Company gathered the following information for 2009:
 Direct materials  Product X  Product Y Standard quantity per unit 3 pounds 4 pounds  Standard price per unit $2.00 per pound ? Actual quantity used per unit ?3 pounds  Actual price paid for material $2.50 per pound $5.00 per pound  Price variance $200 unfavorable $450 favorable  Efficiency variance $400 favorable ? Flexible budget variance ?$2,100 favorable  Actual quantity of production 200 units 300 units \begin{array} { | l | c | c | } \hline & \text { Direct materials } & \\\hline & \text { Product X } & \text { Product } \mathbf { Y } \\\hline \text { Standard quantity per unit } & 3 \text { pounds } & 4 \text { pounds } \\\hline \text { Standard price per unit } & \$ 2.00 \text { per pound } & ? \\\hline \text { Actual quantity used per unit } & ? & 3 \text { pounds } \\\hline \text { Actual price paid for material } & \$ 2.50 \text { per pound } & \$ 5.00 \text { per pound } \\\hline \text { Price variance } & \$ 200 \text { unfavorable } & \$ 450 \text { favorable } \\\hline \text { Efficiency variance } & \$ 400 \text { favorable } & ? \\\hline \text { Flexible budget variance } & ? & \$ 2,100 \text { favorable } \\\hline \text { Actual quantity of production } & 200 \text { units } & 300 \text { units } \\\hline\end{array} What is the actual quantity used per unit for Product X?


A) 2.5 lbs.
B) 3.0 lbs.
C) 1.0 lb.
D) 2.0 lbs.

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents