Rice Corporation has provided the following information:
Direct material standard per unit: 3 pounds
Standard price per pound: $3.50
Actual number of pounds purchased and used: 1,575
Actual cost of materials purchased: $5,355
Actual number of units produced: 500
What is the direct materials price variance?
A) $157.50 unfavorable
B) $157.50 favorable
C) $150.00 favorable
D) $150.00 unfavorable
Correct Answer:
Verified
Q62: The following information has been provided by
Q63: The following information has been provided by
Q64: The following information has been provided by
Q65: An increase in the direct labor rate
Q66: Which of the following could possibly explain
Q68: Sue Corporation has provided the following information:
Direct
Q69: Sue Corporation has provided the following information:
Direct
Q70: Rice Corporation has provided the following information:
Direct
Q71: The production volume variance is favorable whenever
Q72: The standard variable overhead rate for Unbeatable
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents