Seattle Enterprises produces packaged fresh meals which it sells for $10 each. During the current month, Seattle produced 2,800 meals, but only sold 2,700 meals. The variable cost per meal was $6 and the sales commissions per meal were $1. Total fixed manufacturing costs were $1,400 and total fixed marketing and administrative costs were $1,200. What is the product cost per meal under absorption and under variable costing?
A) $6.00 under absorption costing and $6.00 under variable costing
B) $6.50 under absorption costing and $6.00 under variable costing
C) $7.50 under absorption costing and $7.00 under variable costing
D) $6.00 under absorption costing and $7.00 under variable costing
Correct Answer:
Verified
Q82: To calculate the weighted-average contribution margin, multiply
Q83: If unit sales prices, unit variable costs
Q84: Sunbucks Coffee sells three large coffees for
Q85: The Cycle Store sells bicycles, tricycles, and
Q86: Which of the following properly describes the
Q87: The Racquet Store has provided the
Q88: The Racquet Store has provided the
Q89: Absorption costing net income can be manipulated
Q90: The absorption costing approach considers fixed manufacturing
Q92: During the current period, 20,000 units were
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents