Pencils sell individually for $0.07 each or in packs of 12 for $0.79 per pack. How much is saved when 24 pencils are purchased by the pack instead of individually?
A) $0.01
B) $0.05
C) $0.10
D) $0.72
E) $1.44
Correct Answer:
Verified
Q53: Ken bought a used car for $5,375.
Q54: Which of the following is both a
Q55: The average weight of 50 prize-winning tomatoes
Q56: What is the least whole number x
Q57: What is 2/3 of 15 marbles?
A)10 marbles
B)9
Q59: If the diameter of a circle is
Q60: The perimeter of a square is 36
Q61: The following statement is true: "If Sally
Q62: 3 3 + 4(8-5) ?=
A) .75
B) 1.08
C)
Q63: Which of these numbers is a prime
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents