Outdoor Products (OP) manufactures outdoors accessories. Management is considering producing the poles for their tents rather than continuing to purchase from their current supplier. The supplier charges $30 per set of poles.
The cost accounting team has estimated that OP would incur the following costs if they were to produce the poles instead: $20 per set for direct materials, $5 per set for direct labor, $3.50 per set for variable overhead, and $10 per set for fixed overhead application.
OP is currently producing at full capacity, and they would need to invest in new manufacturing equipment that could be used to manufacture the poles. The manufacturing equipment would cost $25,000, and it is estimated that it would last long enough to produce 20,000 sets of poles.
What would be the total cost difference if the company produced the poles rather than purchasing them?
Correct Answer:
Verified
$30/...
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q62: Fizzy Drinks Co. produces a soft drink
Q63: Fizzy Drinks Co. produces a soft drink
Q64: SoftSeats produces chairs and couches for reception
Q65: Irasshai, Inc. produces chairs and couches for
Q66: Outdoor Products (OP) manufactures outdoors accessories. Management
Q68: Desert Adventure Services (DAS) offers guided tours
Q69: Rocky Mountain Maintenance (RMM) is an on-call
Q70: Full Service Yard Pros is a yard
Q71: Data Bank Inc. (DBI) offers web hosting
Q72: Wang Fabrics is a cloth manufacturing company
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents