A manufacturer produces a product which it sells for $60 per unit. The variable cost per unit is $20 and the fixed cost per month is $10,000. How many units must be sold per month to break even?
A) 167
B) 500
C) 400
D) 250
E) none of the above
Correct Answer:
Verified
Q81: Enrique is studying the feasibility of producing
Q82: Larissa manufactures rings which sell in her
Q83: A company makes gadgets selling for $15
Q84: Sam manufactures a product that is selling
Q85: Kuldip's factory manufactures toys that sell for
Q86: Kuldip's factory manufactures toys that sell for
Q88: The current annual budget for Armstrong Ltd.
Q89: The current annual budget for Armstrong Ltd.
Q90: Ace Corporation's variable costs are equal to
Q91: Ace Corporation's variable costs are equal to
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents