Solved

In a Wax Business Two Types Are Made, Jar Wax $4.00\$ 4.00

Question 56

Multiple Choice

In a wax business two types are made, jar wax and tube wax. The selling price of jar wax is $4.00\$ 4.00 per unit and tube wax is $3.00\$ 3.00 per unit. Let X1X_{1} be the number of units of jar wax sold and X2X_{2} the number of units of tube wax sold. Direct costs for each type of wax are $0.025\$ 0.025 times the square of the number of units sold. Profit contribution for this business is given by


A) 4X1+3X24 X_{1}+3 X_{2}
B) 4X1+3X20.025X124 X_{1}+3 X_{2}-0.025 X_{1}^{2}
C) 4X1+3X20.025X120.025X224 X_{1}+3 X_{2}-0.025 X_{1}^{2}-0.025 X_{2}^{2}
D) 4X1+3X2+0.025X12+0.025X224 X_{1}+3 X_{2}+0.025 X_{1}^{2}+0.025 X_{2}^{2}

Correct Answer:

verifed

Verified

Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge

Related Questions

Unlock this Answer For Free Now!

View this answer and more for free by performing one of the following actions

qr-code

Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks

upload documents

Unlock quizzes for free by uploading documents