Students are having a bake sale to raise funds for the school band. They collect $19.00 for selling 2 pies, 1 cake, and 3 cinnamon rolls. They collect $11.50 for selling 1 cake and 4 cinnamon rolls. They collect $17.50 for selling 1 pie, 1 cake and 5 cinnamon rolls. Find the price for each item.
A) $4.00 per pie$3.50 per cake$2.00 per cinnamon roll
B) $4.50 per pie$5.50 per cake$1.50 per cinnamon roll
C) $5.50 per pie$4.50 per cake$1.50 per cinnamon roll
D) $4.25 per pie$7.50 per cake$1.00 per cinnamon roll
E) none of these
Correct Answer:
Verified
Q25: Represent the system of equations with an
Q26: Represent the system of equations with an
Q27: Represent the system of equations with an
Q28: Represent the system of equations with an
Q29: Represent the system of equations with an
Q31: Use an algebraic method to determine which
Q32: Use an algebraic method to determine which
Q33: Use constant multiples of only the top
Q34: Use constant multiples of only the top
Q35: Use constant multiples of only the top
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents