Apple continues to trend in the world of technology with its most recent introduction of AirTags. Apple is trying to decide if it wishes to continue to manufacture the AirTag in-house, or if it should consider outsourcing the production of this particular accessory. The unit cost to produce one AirTag is $8 ($3 unit variable cost and $5 unit fixed cost). Apple has found a vendor that is willing to manufacture and sell the AirTag to Apple for resale at a unit price of $4 per AirTag.
a. If Apple is not able to avoid any of the unit fixed costs, should it consider outsourcing the production of the AirTags? Show all computations.
b. If Apple is able to avoid all of the unit fixed costs, should it consider outsourcing the production of the AirTags? Show all computations.
Correct Answer:
Verified
View Answer
Unlock this answer now
Get Access to more Verified Answers free of charge
Q92: Classify each cost shown below according to
Q93: Classify each cost shown below according to
Q94: Classify each cost shown below according to
Q95: Classify each cost shown below according to
Q96: Vintendo normally produces video games which it
Q98: Zapple Ltd. is producing and distributing a
Q99: Crest Canoe Co. produces and distributes three
Q100: Mercury Motors produces three different types of
Q101: Cache Company manufactures cameras. It has fixed
Q102: Dynamic Designs has three product lines in
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents