BioClinic sells its product for $80 per unit. During 2025, it produced 120,000 units and sold 105,000 units. Costs per unit are: direct materials $25, direct labor $10, variable overhead $5, and variable operating expenses $3. Fixed costs are $840,000 manufacturing overhead, and $75,000 operating expenses. Assuming no variances were reported, no beginning inventory and the company uses variable costing, how much is the per unit product cost?
A) $40.
B) $43.
C) $47.
D) $50.
Correct Answer:
Verified
Q34: Which of the following costs are charged
Q35: Operating income, using variable costing, is contribution
Q36: Variable costing
A)is used for GAAP reporting purposes.
B)is
Q37: On an income statement prepared using variable
Q38: On an income statement prepared using variable
Q40: BioClinic sells its product for $80 per
Q41: BioClinic sells its product for $80 per
Q42: BioClinic sells its product for $80 per
Q43: BioClinic sells its product for $80 per
Q44: The following information applies to Hawks Corporation:
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents