Your client, a factory that produces chips and salsa, uses traditional costing, and you are attempting to calculate total cost per unit. They have the following costs (same for each item) : Direct Materials (DM) , $56,280; Direct Labor (DL) , $63,460; and their Manufacturing Overhead (MOH) will be 82% of their DL cost. They produced 33,470 units of glass salsa jars and 42,000 packets of chips during the period. What is their total cost per unit for salsa?
A) $4.09
B) $4.36
C) $5.13
D) $5.47
Correct Answer:
Verified
Q6: Roger has just been hired as an
Q7: John is currently working on assembling some
Q8: Monarch Inc. is a company that creates
Q9: Shinebright, Inc., a company that produces sunscreen
Q10: Artie, Inc. manufactures soy candles in the
Q12: Susan is currently working on assembling some
Q13: Tasty Sauce, Inc. is currently comparing their
Q14: A company is currently using traditional costing
Q15: Sharon has decided to try and calculate
Q16: Rose, Inc., a factory that produces two
Unlock this Answer For Free Now!
View this answer and more for free by performing one of the following actions
Scan the QR code to install the App and get 2 free unlocks
Unlock quizzes for free by uploading documents